Prečítal som si zaujímavý komentár na internetovej stránke POSTOY… Samozrejme, že nedávne vyhlásenie komisie Nobelovej ceny za medicínu vyvolalo zdesenie!!! Dobre to vystihuje P. Rábara v spomínanom komentári: ,,Svet potrebuje silné osobnosti a uznávané ocenenia. Ale nie guláš hodnôt a chaos v kvalitách.“
Ide o tohtoročné odovzdávanie cien…
P. Rábara: ,,Naopak, iný prípad je cena čínskemu disidentovi Liuovi Xiaobovi, ktorou si komisia zachránila aspoň akú – takú česť. A práve ľudia ako Xiabo či Matka Tereza na jednom zozname s Barackom „Mierotvorcom“ Obamom sú dôkazom čudného nastavenia Nobelovho výberu. Preto by neprekvapilo, keby si vlani rodený optimista povedal, že ešte viac šliapnuť vedľa ako v prípade ceny za Obamov mier už komisia nemôže. Ale predsa.“
Teraz problémom je udelenie Nobelovej ceny R. Edwardsovi za jeho prácu na rozvoji umelého oplodnenia. Položme si otázku, že či by nemal prínos do medicíny ľudí skôr spájať, a nie rozdeľovať, čo experimenty s ľudskými bunkami nikdy nebudú!
„Svetová federácia katolíckych lekárskych združení (FIAMC) je zdesená oznámením, že reprodukčný biológ Robert Edwards z univerzity Cambridge získal Nobelovu cenu za medicínu za jeho prácu na rozvoji metódy umelého oplodnenia mimo tela matky (IVF). Ako katolíci veríme v absolútnu dôstojnosť ľudskej osoby, stvorenej na obraz a podobu Boha. Táto dôstojnosť existuje od prvého okamihu počatia nového človeka a prináleží mu po jeho prirodzenú smrť.“ – píše sa vo vyhlásení FIAMC.
P. Rábara tvrdí, že: ,,Kritika konzervatívnych a kresťanských kruhov bola preto pochopiteľná… Možno už len tipovať, čo komisia predstaví ako vzory pre pokrok v najbližších rokoch.“
Vo vyhlásení katolíckych lekárov sa ďalej uvádza, že hoci umelé oplodnenie prinieslo šťastie mnohým párom, bola za to zaplatená obrovská cena. Tou cenou je obchádzanie dôstojnosti ľudskej osoby. Mnoho miliónov embryí bolo takto vytvorených a následne zlikvidovaných počas procesu umelého oplodnenia. Ďalej sa tieto ľudské bytosti používajú ako experimentálne zvieratá, určené na likvidáciu a sú považované skôr za tovar, ako za ľudské bytosti. Vo vyhlásení sa ďalej píše: „Ako katolícki lekári sme si vedomí bolesti, ktorú páru prináša neplodnosť , ale rovnako tak veríme, že výskum a liečebné metódy, potrebné na riešenie problémov neplodnosti, sa musia vykonávať v etickom rámci, ktorý rešpektuje špecifickú dôstojnosť ľudského embrya. História našej spásy skrze Ježiša Krista nám ukazuje, že ľudstvo trpí, keď sa ignoruje alebo zabúda na skutočnosť, že Boh je náš Stvoriteľ a my sme jeho stvorenie. Môžeme byť plne ľudskí, keď žijeme v súlade s Božiu vôľou, rešpektujúc osobitú dôstojnosť, ktorá je darovaná každej ľudskej bytosti.“
Rovnako aj naši katolícki biskupi sa pridali k Vatikánu, ktorý odmietavo reagoval na udelenie Nobelovej ceny za medicínu priekopníkovi umelého oplodnenia Robertovi Edwardsovi.
Vatikán označil ocenenie Edwardsovi za „absolútne nemiestne“. Predseda Pápežskej akadémie pre život Ignacio Carrasco de Paula ostro kritizoval umelé oplodnenie, odvolávajúc sa na katolícku dogmu o rozmnožovaní. Podľa neho je britský vede zodpovedný za rozmach obchodovania s vajíčkami. (TASR)
Viac na: http://www.knazi.sk/kniznica/um_oplodnenie.html
Zdroj: Internet
(Moje články na aktuálne témy nájdete aj na: http://bartkovsky.blog.sme.sk/).
Cena za rozvoj umelého oplodnenia? ...
Nobelovka stráca kredit . Nobel sa ...
Všetko s čím najstaršia Multi-level-marketingová... ...
Pravdu máš. Spermie súčasných ...
Jezusmárjá, nech sa idioti fundamentalistickí... ...
Celá debata | RSS tejto debaty